Az Kelime Çok İşlem Yarışma Kuralları

Yarışma iki kısımdan oluşuyor.

Öncelikle 1 kelime sorusu sorulur. 8 Harf rastgele program tarafından verilir ve 1 tane de “joker” harf hakkı vardır. Amaç belirlenen süre içerisinde en uzun anlamlı ve TDK’de bulunan kelimeyi yazabilmektir.

Eğer 8 harfli bir kelime bulan takım olursa 8 veya 8j yazarlar ve bu durumda süre durdurulur. Eğer kelime 8 harfli değilse sürenin bitmesi beklenir. Süre bittiğinde sohbet kısmına kaç harfli bulduklarını yazmaları gerekmektedir. Örneğin 6 harfli bir kelime bulan takımlar 6 yazmaları yeterlidir. Fakat kelimenin içinde “joker” harf de kullanıldıysa 6j yazmaları gerekmektedir.

En uzun kelime önceliklidir.

Joker harfsiz bulunan kelimeler joker harf yardımıyla bulunan kelimelerden önceliklidir.

Eğer iki veya daha fazla takım aynı sayıda harfli bir kelime bulduysa hepsinin bize özelden yazması gerekir.

İkinci kısımda ise bir işlem sorusu bulunuyor. 5 tane 1 basamaklı ve 1 tane 2 basamaklı sayı bilgisayar tarafından verilir. Ardından “hedeflenen sayı” verilir. Amaç 4 işlem yardımıyla bu sayıları birer defa ve sonuçlarını birer defa kullanılarak hedeflenen sayıya ulaşmaktır.

Kelime sorularından farklı olarak işlem sorularında hız önceliklidir. İlk önce bulan sohbet kısmına “t” harfini yazar ve söz hakkı kazanır. Diğer takımlara söz hakkı verilmez.

Süre bittiğinde hala tam sonuç bulan yoksa hedeflenen sayıdan 1 fazla veya 1 eksik bulduğunu anlatmak için 1 yazılır. Söz hakkı kazanan oyuncu kaç bulduysa öncelikle onu söyler ardından işlemlerini söyler (1 eksik mi 1 fazla mı bulduğunu). Eğer 1 eksik veya 1 fazla bulan da yoksa, 2 eksik veya 2 fazla bulan kişiye söz hakkı verilir.

Eğer iki takım veya daha fazla takım yaklaşık (1yaklaşık veya 2 yaklaşık) bir sonuç bulduysa kura çekilip, kurada çıkan takıma hak verilir.

https://cekiliskura.com/#/winwheel Kura bu site yardımıyla yapılabilir.

Kaç katılımcı olacak?

128 bağımsız takım katılabilir. Her takım en fazla iki kişiden oluşmalıdır.

Kaç tur olacak?

Yarışma eleme ve finalden oluşacak şekilde 2 tur olarak oynanacaktır. Her tur 4 takım aynı anda yarıştırılacak. İlk turun ardından grubun 1.si bir finale çıkacak. 4 tane finalist olacak ve onlar arasında final oynanacak.

İlk tur için:

4 takım yarışırken 4 kelime 12 işlem sorusu sorulacak (bu 1 kelime ardından 3işlem şeklinde 4 kere yapılacak).

Final için:

Finale özel 6 kelime 18 işlem sorusu sorulur (bu 1 kelime 3 işlem şeklinde 6 kere yapılacak).

Puanlandırma

Kelime sorularımız harf sayısına göre puanlandırılacak.

8 Harf = 12 puan

7 Harf = 10 puan

6 Harf = 8 puan

5 Harf = 6 puan

Kelime soruların takımlar tarafından bize yazılan kelime TDK’de bulunmuyorsa alacağı puan sorunun yarısının negatif halidir. Örneğin 7 harfli bir kelime bulduğunu söyleyen takım eğer cevabı yanlış ise takımın hanesine -5 yazılır.

İşlem sorularında puanlandırma şu şekilde olacaktır.

Tam = 16 puan

1 yaklaşık = 14 puan

2 yaklaşık = 10 puan

İşlem sorularında takım tarafından bize söylenen işlemler eğer yanlış ise ya da cevap çok geç(5-10saniye sonra) söylenirse takım alacağı puanın yarısının negatif halini alır. Örneğin işlem sorusunu tam bulan bir takım yanlış çözüm söylerse -8 puan takımın hanesine yazılır.

Jüriler

1) 2 kişi işlemleri kontrol edecek ve yanlış olduğu yerde düzeltecek.

2) 1 kişi TDK’den kelime kontrolü yapacak.

3) 1 kişi Excel programına takımların puanlarını girecek.