4. Geometri Çalıştayı

Genel Bilgiler:  Geometri Çalıştayı, Türkiye Matematik Kulübü tarafından düzenlenen akademik odaklı çalıştaylardan biridir. Özellikle geometri konusuna meraklı insanları buluşturmak ve bu konuda tartışabilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamakla birlikte bu konuya meraklı kişilerin konuşma vermesini teşvik etmek istiyoruz. 4. Geometri Çalıştayı çevrim içi olarak 28 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşecektir. Etkinliğin gerçekleşeceği tarihte katılımcılar, konuşmaları Google Meet veya YouTube üzerinden canlı olarak takip edip sorular sorabilirler. Öte yandan etkinliği daha aktif bir şekilde geçirmek için kurmuş olduğumuz Discord sunucusunda, katılımcıların birbirleriyle konular hakkında konuşabilmelerini sağlamak istiyoruz.

Program: Konuşmacılar ve konuşma bilgileri sosyal medya hesaplarımızda ve bu site üzerinden duyuruluyor. Genel olarak düzenlediğimiz çalıştaylarda konuşmalar şu şekilde olacaktır: Çalıştaylarda daha geniş bir kitleye hitap eden konuşmaların tek sıralı; daha derin kavramlar üzerine konuşmaların ise paralel şekilde ilerlemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle genel konuların yanında ilgili alanın özel çalışma alanlarına da değinmemize fırsat yaratacak bir program takip edeceğiz. İlgili alanda genel konuşmaların yer alacağı açılış konuşmasından sonra daha özel alanlara odaklanabilmek için daha küçük gruplara ayrılacağız.

Kayıt: Etkinliğimize katılmanız için herhangi bir gereklilik bulunmamakla beraber her seviyeden öğrenci katılabilir. Fakat bazı konuşmalar ön bilgi gerektirebilir. Aşağıdaki form üzerinden etkinliğimize katılabilirsiniz. Kaydolduktan sonra sunucumuzun Discord bağlantısına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında etkinlik günü yaklaştığında kayıt olurken belirttiğiniz e-posta adresine etkinliğin Google Meet bilgilerini ileteceğiz.

İletişim: Bunlar dışında etkinlik hakkında herhangi bir sorunuz olursa Discord sunucusuna veya geometricalistayi@gmail.com e-posta adresine sorularınızı bildirebilirsiniz.

Önceki Geometri Çalıştaylarında gerçekleşen konuşmaların videolarına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kayıt Ol

Konuşmacı Ol

3.Geometri Çalıştayı Youtube Oynatma Listesi

The event is finished.

Saatlik Program

27 Nisan Cumartesi

Matematik ve Astronomi (Başlangıçtan Öklid’e)
Bu sunumda, antik çağlardan Öklid’e kadar matematik ve onun alt dalı olan geometrideki gelişmeler ele alınmıştır. Sunumda eski Mısırlılar, Sümerler, Babilliler, Hintliler ve Çinliler arasındaki matematiğin kronolojik bir özeti verilmiştir, astronomideki katkıları incelenmiştir.
Konuşmacılar
Kadri Arslan
Açı ve Çokgen Değişimi İle Geometrik Desen Tasarım ve Analizleri
Konuşma tarihi yapılarda yer alan geometrik desen tasarımlarının sanat ve tarih bağlamında incelenmesi ve bu desenlerin (özellikle yıldızlı desenlerin) geometrik alt yapılarının açı ve çokgen değişimi ile nasıl değiştiklerinin incelenmesini kapsar. Geometrik desenlerin tarihsel süreçteki gelişimi, bu desenlerin sanat ve geometri bağlamlarından incelenmesi ile desenler arasındaki geometrik bağlantıları sunar. Katılımcılara geometrik desenlerin tanıtımı yapılacağı için bir ön öğrenme gereksinimi bulunmamaktadır
Konuşmacılar
Ezgi Kara
Kadri Arslan
Ezgi Kara

Tarih

27 Nisan 2024
Expired!

Konuşmacılar