Az Kelime Çok İşlem

Gün geçtikçe pandemi ile yaşamaya alışıyoruz. Artık eski alışkanlıklarımız yerini yenilerine bıraktı. Vaktimizin çoğunu evde geçirmeye başladık ve sosyal aktivitelerden biraz uzak kaldık. Bunu bir nebze değiştirebilmek için TMK olarak çok düşündük. Siz matematikseverler için muhteşem bir aktiviteyle karşınızdayız: Az Kelime Çok İşlem!

Az Kelime Çok İşlem yarışması, uzun yıllar TRT ekranlarında yayımlanmış Bir Kelime Bir İşlem yarışmasından biz matematik severler için ODTÜ Matematik Topluluğu’nun gelenekselleştirdiği bir etkinliktir. Yarışmanın bir turu 1 kelime sorusu ve 3 işlem sorusundan oluşmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılar sistem tarafından rastgele belirlenen 8 harfi ve 1 joker harfi kullanarak anlamlı en uzun kelimeyi bulmaya çalışır. İşlem sorularında program tarafından verilen 6 sayı ile dört işlem yardımıyla hedeflenen sayıya ulaşmaları yarışmacılardan beklenir.

Kasım ayında; on dört üniversiteden matematik kulüpleri ve kulüplerden bağımsız yarışmacılar ile gerçekleştirdiğimiz yarışmanın yarı final ve final turları youtube üzerinden canlı olarak yayımlandı. Canlı yayın kayıtlarını ilgili linklerden izleyerek bu heyecana ortak olabilirsiniz.

Yarı Final 1. Yarışmacı Grubu

Yarı Final 2. Yarışmacı Grubu

Yarı Final 3. Yarışmacı Grubu

Yarı Final 4. Yarışmacı Grubu

Final