4. Analiz Çalıştayı

Genel Bilgiler:  Analiz Çalıştayı, Türkiye Matematik Kulübü tarafından düzenlenen akademik odaklı çalıştaylardan biridir. Özellikle analiz konusuna meraklı insanları buluşturmak ve bu konuda tartışabilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamakla birlikte bu konuya meraklı kişilerin konuşma vermesini teşvik etmek istiyoruz. 4. Analiz Çalıştayı çevrim içi olarak 26 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşecektir. Etkinliğin gerçekleşeceği tarihte katılımcılar, konuşmaları Google Meet veya YouTube üzerinden canlı olarak takip edip sorular sorabilirler. Öte yandan etkinliği daha aktif bir şekilde geçirmek için kurmuş olduğumuz Discord sunucusunda, katılımcıların birbirleriyle konular hakkında konuşabilmelerini sağlamak istiyoruz.

Program: Konuşmacılar ve konuşma bilgileri sosyal medya hesaplarımızda ve bu site üzerinden duyuruluyor. Genel olarak düzenlediğimiz çalıştaylarda konuşmalar şu şekilde olacaktır: Çalıştaylarda daha geniş bir kitleye hitap eden konuşmaların tek sıralı; daha derin kavramlar üzerine konuşmaların ise paralel şekilde ilerlemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle genel konuların yanında ilgili alanın özel çalışma alanlarına da değinmemize fırsat yaratacak bir program takip edeceğiz. İlgili alanda genel konuşmaların yer alacağı açılış konuşmasından sonra daha özel alanlara odaklanabilmek için daha küçük gruplara ayrılacağız.

Kayıt: Etkinliğimize katılmanız için herhangi bir gereklilik bulunmamakla beraber her seviyeden öğrenci katılabilir. Fakat bazı konuşmalar ön bilgi gerektirebilir. Aşağıdaki form üzerinden etkinliğimize katılabilirsiniz. Kaydolduktan sonra sunucumuzun Discord bağlantısına ulaşabilirsiniz. Bunun dışında etkinlik günü yaklaştığında kayıt olurken belirttiğiniz e-posta adresine etkinliğin Google Meet bilgilerini ileteceğiz.

İletişim: Bunlar dışında etkinlik hakkında herhangi bir sorunuz olursa Discord sunucusuna veya analizcalistayi@gmail.com e-posta adresine sorularınızı bildirebilirsiniz.

Önceki Analiz Çalıştaylarında gerçekleşen konuşmaların videolarına aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kayıt Ol

Konuşmacı Ol

3. Analiz Çalıştayı Youtube Oynatma Listesi

The event is finished.

Saatlik Program

26 Nisan Cuma

Matematiksel Analizin Dünü ve Bugünü
Konuşmada Matematiksel Analizle ilgili aşağıdaki konu başladıklarına göre temel bilgiler paylaşılacaktır. Matematiksel Analizin Kısa Tarihi : Aksiyomlar, Hipotezler ve Paradokslar, Matematiksel Analizin Önemli İsimleri , Analizin Konuları ve Uygulama Alanları
Konuşmacılar
Mahir Hasansoy
Primes in Arithmetic Progression
In this presentation, we will prove that there exist infinitely many prime numbers in an arithmetic progression $a, a+q, a+2q, \dots$ where $\gcd(a,q)=1$, following the first five chapters of Davenport's Multiplicative Number Theory. Ön Koşullar: A little knowledge of complex analysis, number theory, Riemann Zeta function and Dirichlet characters can be useful.
Konuşmacılar
Süeda Şentürk
Parçalanış Teorisine Davet
Parçalanış teorisi doğal sayıların toplam işlemi altında kaç farklı şekilde oluşturulabileceğine, parçalanışlar arasındaki yapısal benzerliklere ve doğal sayı parçalanışlarının aritmetik ve asimptotik özelliklerine odaklanır. Parçalanış teorisi sayılar teorisi, kombinatorik, temsil teorisi, kuantum mekaniği ve özel fonksiyonlar gibi birçok araştırma dalıyla etkileşim içindedir. Bu konuşmamızda, parçalanış teorisini ve bu konunun analitik altyapısını oluşturan kuantum hesapları hakkında konuşacağız.
Konuşmacılar
Ali Kemal Uncu
Mahir Hasansoy
Süeda Şentürk
Ali Kemal Uncu

Tarih

26 Nisan 2024
Expired!

Konuşmacılar