4. Matematik Festivali: Tanıtım

Yeni dönemde sizlerle tekrar buluşmak için 4. Matematik Festivaliyle 22-23-24 Ekim tarihlerinde aranıza döndük! Türkiye Matematik Kulübü olarak bu festivalde de hep beraber yeni şeyler öğrenmekle beraber çok da eğlendik.

Amacımız, matematik öğreniminin farklı yönlerini keşfetmek ve beraber bakış açımızı daha da genişletmek. Festivalde, katılımcıların bir şey bilip bilmediklerini sorgulamıyoruz; bir başlangıç noktasından yola çıkıp birlikte deneyerek ve tartışarak yeni matematiksel kavramlara ve yaklaşımlara adım adım ulaşıyoruz. Bilinen kavramlarla bilinmeyenler arasında ilişki kurarak her yaştan matematikseverin bir arada bulunmasına olanak sağlıyoruz.

Peki, nedir bu matematik festivali?  Matematik Festivali; gönüllü insanların öncülük ettiği atölyeler, akşam yayınları, sohbet ve oyunlar aracılığı ile ilkokul öğrencisinden akademisyenlere dek matematiğe gönül verenleri buluşturan bir etkinliktir. En son gerçekleştirdiğimiz festivalde 20’yi aşkın atölye gerçekleştirdik. Küçük gruplar halinde bir araya geldiğimiz atölyelerde bazen somut bazen de soyut olarak bir ürün ortaya koyduk. Bu ürünleri bazen kod yazarak, bazen grafiğe adımızı yazarak, bazen de origami yaparak elde ettik. Bunların yanı sıra beyin fırtınaları yapıp düşüncenin sınırlarını zorladığımız atölyeler de oldu. Ne olursa olsun kendimize çok şey kattık.

Festival akşamlarında YouTube üzerinden canlı olarak gerçekleştirdiğimiz Akşam Yayınları’nda gün boyu farklı atölyelere dağılmış katılımcıları ortak bir yere topladık. Bu yayınlarda beraber matematik alanında uzman olan insanlar ve matematik üzerine konuşmayı, düşünmeyi seven insanları bir araya getirdik. Bazı akşamlar hep beraber sohbetler ederken bazen ise matematik üzerine oyunlar oynadık, belgesel izledik. Biz bu festivalde çok eğlendik ve öğrendik, katılımcıları bir sonraki festivali gerçekleştirmek için aramıza davet ediyor ve beşinci festivali dört gözle bekliyoruz…

Atölyeler